5 faktov o hyperpigmentácii, ktoré by ste mali vedieť

27. februára 2020

Hyperpigmentácia je stav kože, ktorý sa vyskytuje u ľudí zvyčajne v dôsledku zvýšenej produkcie pigmentu – melanínu.

Hyperpigmentácia je stav kože, ktorý sa vyskytuje u ľudí zvyčajne v dôsledku zvýšenej produkcie pigmentu – melanínu. Nadmerná produkcia tohto pigmentu sa prejavuje tvorbou tmavých škvŕn či kruhov na koži, ale napríklad tiež nerovnomerným odtieňom pokožky. Čo by ste mali o hyperpigmentácii vedieť?

Tón vašej pleti definuje melanín

Za farebný tón pleti je zodpovedný melanín, pigment, ktorý produkujú melanocyty. Ak sú bunky melanocytov poškodené, alebo ak prechádzajú nezdravými zmenami, môže sa produkcia melanínu zvyšovať. Výsledkom tohto procesu je tvorba tmavých škvŕn na celom tele, prípadne na niektorých jeho častiach. Ak sa problém nelieči, môže sa postupne zhoršovať.

Môže škodiť príliš veľa vitamínu D?

Rozumné vystavenie sa slnečnému žiareniu je zdravé, nakoľko pomáha pri syntéze vitamínu D. Tento vitamín totiž pôsobí v procese produkcie melanínu ako akýsi katalyzátor. Ak sa ale človek vystavuje slnečnému žiareniu nadmerne či neprimerane, môže jeho konanie viesť k mnohým a veľmi závažným kožným problémom. Preto je vhodné, aby osoby s citlivou pokožkou náchylnou na hyperpigmentáciu nosili počas slnečných dní šatku či klobúk a aby obmedzili čas strávený na slnku. Pomôže tiež krém na pigmentové škvrny a kvalitný opaľovací prípravok.

Zvýšená pigmentácia sa dá liečiť

Nadmerná pigmentácia je síce húževnatý, no nie neprekonateľný protivník. Treba si však uvedomiť, že kozmetické procedúry ako chemický peeling či laserová terapia sú v tomto prípade neúčinné a mohli by situácie len zhoršiť. Či už pozorujete prejavy zvýšenej pigmentácie na tvári alebo ktorejkoľvek inej časti tela, vyskúšajte špeciálnu kozmetiku Pigmentbio od Biodermy. Popredný francúzsky výrobca prvotriednej kozmetiky teraz dokonca ponúka možnosť registrácie a bezplatného testovania produktov na pigmentové škvrny.

Domáca liečba nemusí byť účinná

Domáce prostriedky určené na boj proti nadmernej pigmentácii môžu prinášať krátkodobé výsledky, no z dlhodobého hľadiska zlyhávajú. Na internete existujú rôzne blogy, ktorú domácu liečbu pigmentácie obhajujú a ponúkajú „zaručené“ recepty, ako tento kožný problém zvládnuť. Často ide o kúru postavenú na ovocnej či zeleninovej báze. Zelenina a ovocia nie sú vo svojej podstate škodlivé, môžu však obsahovať špecifické enzýmy a kyseliny, ktoré nadmernú pigmentáciu môžu zhoršiť.

Okamžitá náprava nie je možná

Držte sa ďalej od akéhokoľvek postupu či produktu proti hyperpigmentácii, ktorý sľubuje už na prvý pohľad veľmi odvážne až nereálne výsledky. Skúste radšej využiť kvalitnú kozmetiku od overenej značky Bioderma. Prípravok proti pigmentovým škvrnám od Biodermy redukuje už existujúce tmavé škvrny a zabraňuje vzniku nových. Produkt je účinný a zároveň tolerantný k citlivej pleti, čo napomáha k dosahovaniu postupných a dlhotrvajúcich výsledkov – najmä prirodzenej farby pleti.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*